Czy usuwanie tatuażu jest bezpieczne dla zdrowia?

Posiadanie tatuażu stało się bardzo modne. Taka metoda ozdabiania ciała towarzyszy nam zresztą od wieków i zawsze wskazywała na odwagę człowieka – odporność na ból. W tej chwili wykonywanie podobnych ozdób na ciele nie jest już tak bolesne jak dawniej, ale i tak trochę boli. I mimo że tatuaże robi sobie coraz więcej osób, czasami – z różnych względów – można chcieć któryś usunąć.

Być może dlatego, że stanowi wspomnienie miłości, o której chce się zapomnieć, a może po prostu sam tatuaż nie prezentuje się już tak ładnie jak dawniej? Może wzór średnio się udał, albo został wykonany w widocznym miejscu i stwarza problemy w pracy? Powodów może być wiele – za każdym razem jednak pojawia się pytanie, czy usunięcie tatuażu jest w ogóle możliwe w 100% i czy jest bezpieczne? Odpowiadamy na to pytanie!

Zabiegów usuwania tatuażu

Przy wykonywaniu zabiegów usuwania tatuażu stosowany jest specjalny laser, posiadający końcówki emitujące światło o różnych długościach fali. Dzięki temu jest w stanie rozbić barwnik w rozmaitych kolorach na drobne cząsteczki, łatwe do usunięcia przez układ immunologiczny organizmu. Na skórze nie pozostają blizny, chociaż jeden zabieg to za mało, żeby pozbyć się tatuażu całkowicie. Należy wykonać kilka zabiegów w sporych odstępach czasowych, jednak ostateczna ich liczba uzależniona jest od konkretnego przypadku.

Czy usuwanie tatuaży jest bezpieczne? Tak, chociaż najpierw wykonywana jest próba laserowa, a na prośbę klienta używa się znieczulenia. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania podobnego zabiegu – to między innymi cukrzyca, ciąża czy skłonność do powstawania blizn. Jeśli wszystko zostanie wykonane odpowiednim sprzętem, pod okiem fachowca, a skóra po zabiegu będzie odpowiednio pielęgnowana, nie jest to absolutnie groźne dla zdrowia.